↑ Powrót do Jan Paweł II

80 urodziny

80 URODZINY

Jan Paweł II nawet w dniu swoich 80. urodzin nie przestał bić rekordów. W dniu 18 maja 2000 msza odprawiona przez Ojca Świętego z okazji Jubileuszu Duchowieństwa oraz urodzin na placu w. Piotra w Watykanie koncelebrowała rekordowa liczba duchownych. Ojca Świętego otaczało 80 ze 149 kardynałów. Dalej stało 250 biskupów. A zamiast spodziewanych 3 tysięcy księży przybyło ich ponad 5 tys. Wszyscy razem czytali słowa mszy. Życzenia w imieniu kościoła papieżowi składał kardynał Dario Catrillona Hoyosa, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa. „Ja jestem poród was ten, który służy” – powtórzył papież podczas mszy słowa Chrystusa – „Dziękuję Bogu za te 80 urodziny i za to, że dane mi jest mu służyć już ponad 50 lat.”. Następnie w wielu językach wiata, w tym po polsku, podziękował księżom za ich pracę. Po mszy Jan Paweł II zjadł uroczysty obiad wydany na jego cześć przez kolegium kardynalskie. Podzielono wtedy ogromny urodzinowy tort, na którym było 80 wieczek.

Wieczorem na zakończenie urodzinowych obchodów zaplanowano koncert w auli Pawła VI w Watykanie „Stworzenie Świata” Haydna. Odegrała go Londyńska Orkiestra Symfoniczna. Przez cały dzień spływały do Watykanu życzenia od głów państw oraz zwykłych wiernych. Do papieża napisali m.in.: Clinton, Gorbaczow, Arafat, Buzek i Aleksander Kwaśniewski, a także zabójca Ojca Świętego Ali Agca. Oprócz z życzeń z całego wiata zjeżdżały dla papieża prezenty Najcenniejszym z nich są największe we Włoszech organy, jakie dla jednego z rzymskich kościołów sprezentował Rutelli. Instrument ma 15 metrów wysokości. Dzień 80 urodzin w e Włoszech był wolny od pracy. Jednak Jan Paweł II już dzień po urodzinach wrócił do normalnych obowiązków.

W Polsce urodziny papieża obchodzono różnie. Jedną z największych uroczystości był koncert w Wadowicach specjalnie dla Niego zadedykowany. Wystąpili min. Grzegorz Turnał, Kaya, Sojka, Rynkowski. W Wadowicach pojawiły się transparenty „Kochany Ojcze Święty”, „Sto lat Ojcze Święty”. W uroczystościach uczestniczyli także koledzy Karola Wojtyły. Wspominali piękne chwile, a także śpiewali piosenki, które za lat młodzieńczych razem nucili z Wojtyłą. Ojciec Święty znalazł czas by przemówić do swoich rodaków:

Jan Paweł II

źródło: http://www.papa.friko.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress